Wybudowanie ocieplanej hali magazynowej, hali przemysłowej, czy też o innym przeznaczeniu – jest przedsięwzięciem, do którego każdy inwestor stara się jak najlepiej przygotować. Przyczyną takiego podejścia są przede wszystkim znaczne koszty budowy hali ocieplanej, często liczone w setkach tysięcy złotych. Łatwo sobie wyobrazić, że jedna błędna decyzja podjęta na początku inwestycji może przełożyć się na jej ogromne koszty końcowe. Dlatego niezmiernie ważne jest ustalenie do czego przede wszystkim będzie służyć nam wybudowana hala, jaka technologia jej wykonania będzie w naszym przypadku najlepsza, czy istnieje możliwość ewentualnej rozbudowy hali, i wreszcie, jakie będą koszty jej eksploatacji.
Jeśli dobrze przemyślimy powyższe kwestie, unikniemy problemów w postaci przeinwestowanego projektu, który nie spełnia naszych oczekiwań i przez większość czasu stoi pusty.

Znając docelową powierzchnię hali ocieplanej oraz jej przeznaczenie, dokonując wyboru należy zadać sobie następujące pytania:

Planujemy postawić halę ocieplaną tymczasową, czy całoroczną?

W przypadku tej pierwszej nie jest konieczne pozwolenie na budowę, jeśli hala zostanie zdemontowana po 180 dniach. Decydując się na halę całoroczną takie pozwolenie będzie konieczne. Więcej o tym temacie piszemy w artykule Hale ocieplane – na zgłoszenie czy na pozwolenie? Wyjaśniamy.
Różnica między halą tymczasową a całoroczną tkwi również w sposobie jej montażu do podłoża / fundamentu. Szczegóły znajdziecie w punkcie 4.

Jaki rodzaj konstrukcji hali będzie odpowiedni?

W przypadku np. ocieplanej hali całorocznej wybór jest prosty – konstrukcja stalowa będzie najlepsza. Jest co prawda cięższa od aluminiowej, ale za to dużo wytrzymalsza i „uniesie” ciężar termoizolacji ścian i dachu, zwłaszcza, jeśli planujemy wybudować halę wielkopowierzchniową lub szerokoprzęsłową. Wytrzyma również obciążenia związane z dużymi opadami śniegu, w przeciwieństwie do standardowych hal namiotowych o konstrukcji aluminiowej. Przy wyborze należy sprawdzić klasę konstrukcji stalowej, która określa kryteria dotyczące m. in. odporności ogniowej, a także systemu ochrony przed korozją.

 

Czy przestrzeń hali może być podzielona słupami podporowymi, czy zależy nam na otwartej przestrzeni?

To, czy hala będzie przedzielona podporami czy też nie, zależy od jej przeznaczenia. Od niego uzależnione jest konstrukcja budynku. Jeśli stawiamy halę produkcyjną, halę sportową bądź hangar samolotowy, wybierzemy halę bez słupów wewnętrznych, które utrudniałyby korzystanie z niej. Podpory mogą nie stanowić problemu np. w przypadku niektórych hal magazynowych, chociaż większość inwestorów wybiera hale bez podpór, co daje dowolność ich zabudowy.

Jaki rodzaj podłoża / fundamentu / posadzki w hali będzie najlepszy?

Małe i średnie struktury ocieplane – o powierzchni do 2000 m2 – mogą być z

być postawione na utwardzonym podłożu lub na przygotowanych wcześniej stopach fundamentowych. Hale ocieplane o powierzchni powyżej 2000 m2 powinny być mocowane do specjalnie dla nich przygotowanego, betonowego podkładu lub do stalowej belki, która z kolei musi być przymocowana do wzmocnionej, betonowej płyty fundamentowej.

Ile bram, doków, drzwi serwisowych i okien w hali potrzebujemy?

Warto przemyśleć ilość i rodzaj bram, w jakie wyposażymy halę ocieplaną. Należy wtedy wziąć pod uwagę ich usytuowanie względem drogi dojazdowej do hali i rozplanowania jej wnętrza – czy wystarczy jedna brama w ścianie szczytowej, czy dwie bramy rolowane w ścianie bocznej? Decyzja o ich rozlokowaniu powinna zapaść na etapie projektowania struktury; jest to decyzja wiążąca i wprowadzenie zmian w rozmieszczeniu bram czy drzwi po postawieniu hali namiotowej może być bardzo trudne, albo nawet niemożliwe.

Jakie instalacje są niezbędne do funkcjonowania hali?

Standardem jest wyposażenie hali ocieplanej w instalację elektryczną, podstawowe oświetlenie i system przeciwpożarowy (gaśnice, tryskacze). W zależności od przeznaczenia, konieczne może być doposażenie hali w system ogrzewania lub klimatyzacji.

To nie wszystkie pytania, na które musimy odpowiedzieć przed wyborem ocieplanej hali całorocznej. Pozostałe – i chyba najważniejsze – kwestie poruszymy w II części poradnika dotyczącego wyboru hali ocieplanej.