W poprzedniej części poradnika odpowiedzieliśmy na większość kluczowych pytań, które trzeba sobie zadać wybierając halę ocieplaną. W tej części odpowiemy na dwa ostatnie pytania i podsumujemy temat. A na wytrwałych czytelników czeka nagroda – podręczna „lista kontrolna” ze wszystkimi pytaniami, gotowa do wydruku.

To co, wracamy do tematu 🙂

Projekt, wykonanie i montaż hali – na co dokładnie możemy liczyć ze strony wykonawcy?

To przedostatnie, ale niemniej istotne pytanie, które powinniśmy zadać potencjalnemu wykonawcy. W toku negocjacji będziemy mogli rozeznać się, czy lepiej zlecić całość prac jednej firmie, przekazać część usług innemu podwykonawcy, czy też może wykonać coś samemu (np. instalację elektryczną, jeśli specjalizujemy się w tej dziedzinie). Nie zapomnijmy dopytać o koszty transportu hali ocieplanej na miejsce instalacji!

Jakiego typu izolacja ścian i dachu hali całorocznej będzie odpowiednia?

Celowo omawiamy kwestię izolacji ścian i dachu hali całorocznej na samym końcu – jej rodzaj ma ogromny wpływ na cenę końcową budynku. Pokrycie stropu i ścian stanowi ok 30 – 40 % ceny końcowej hali, dlatego dzięki odpowiedniemu dobraniu technologii ocieplenia możemy obniżyć koszt całej inwestycji.

W przypadku hal ocieplanych, na rynku dostępnych jest kilka typów izolacji. Najczęściej wybór pada na płyty, styropianowe, PIR i PUR, izolację pneumatyczną (kieszenie z tkaniny PCV wypełnione powietrzem) lub wełnę szklaną / mineralną. Każda z izolacji ma swoje zalety: najmniejsze straty ciepła, niewielki ciężar czy też grubość, łatwość w utrzymaniu czy naprawie. Wybór izolacji cieplnej dla hali zależy więc nie tylko od jej przeznaczenia, ale też od naszego budżetu.

Płyty warstwowe z wypełnieniem z poliuretanu (PUR) lub poliizocyjanuratowe (PIR) oraz płyty z rdzeniem styropianowym są lekkie, a wykończone nimi ściany hal są idealnie gładkie i przez to prezentują się estetycznie. Ich montaż jest szybki i tylko pozornie prosty. Nieumiejętne zamontowanie izolacji z płyt warstwowych w halach namiotowych grozi powstaniem tzw. mostków termicznych na łączeniach, co zmniejsza szczelność okładziny i w efekcie jej wydajność – zamiast utrzymywać stałą temperaturę we wnętrzu hali, musimy ją stale schładzać bądź dogrzewać. Dlatego też prace instalacyjne należy zlecać doświadczonym monterom. Nie bez znaczenia jest również jakość materiałów, z których są wykonane. Niższa cena płyt warstwowych często oznacza niższej jakości komponenty – cieńsze blachy zewnętrzne, rdzeń lub niewydajny sposób ich łączenia.

Wspomniany system izolacji pneumatycznej, złożony z kieszeni wykonanych z tkaniny powlekanej PCV wypełnionych powietrzem, stosuje się w zasadzie tylko na dachach hal namiotowych. Zaletą takiego zadaszenia jest z pewnością minimalne osadzanie się śniegu na jego powierzchni. Niestety wad jest więcej – przede wszystkim bardzo słaba izolacja termiczna, skutkująca nagrzewaniem się hali latem, oraz brak szczelności układu na łączeniach dachu ze ścianami i spowodowane tym znaczne straty ciepła. Dodatkowo musimy zapewnić stały dopływ sprężonego powietrza do kieszeni, co wpływa na koszt eksploatacji hali namiotowej – musimy zainwestować w odpowiednią instalację i liczyć się z kosztami jej konserwacji, naprawy oraz wyższymi rachunkami za prąd.

Ostatnim sposobem izolacji cieplnej, ekonomicznym i jednocześnie bardzo wydajnym jest poszycie wykonane z kieszeni PCV wypełnionych wełną mineralną, stosowaną w halach ocieplanych Thermohall™. Prefabrykowana obudowa jest dopasowywana do wymiarów hali, nie ma konieczności docinania jej na miejscu montażu, jak to ma miejsce w przypadku płyt warstwowych. Takie rozwiązanie eliminuje błędy montażowe. Ten typ okładziny wyróżnia się brakiem mostków termicznych i uniemożliwia wychładzanie się hali ocieplanej zimą oraz nagrzewanie się latem. Jest ona też całkowicie gazo- i wodoszczelna, co eliminuje kondensację, czyli skraplanie się wody na powierzchni ścian i sufitu wewnątrz hali. Poziom izolacji cieplnej można łatwo dobrać na etapie projektu wybierając odpowiednią grubość wełny (50 – 250 mm).

Oszczędności wynikające z wyboru odpowiedniego ocieplenia hali całorocznej mogą być znaczne. Porównajmy koszty wybudowania hali ocieplanej oraz szacowane miesięczne koszty jej ogrzewania, na przykładzie hali o powierzchni 1000 m2 (czyli 20 x 50 x 5 m):

porownanie-cen-hali-ocieplanej-plytami-i-thermohall-rubb 

Warto wspomnieć jeszcze długofalowe oszczędności związane z eksploatacją i konserwacją hali wybudowanej w systemie Thermohall™. Dobre docieplenie przekłada się na niskie koszty chłodzenia lub dogrzania wnętrza hali. Wykorzystanie w poszyciu elastycznej tkaniny PCV sprawia, że jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku ich wystąpienia, jego naprawa jest szybka i niedroga.

Jak widać, różnica na korzyść hali Thermohall™ wynika w dużej mierze z zastosowanego systemu ocieplenia, które wydajnością nie ustępuje popularnym płytom PIR i PUR. Ale zalety hal ocieplanych Thermohall™ nie ograniczają się jedynie do przystępnej ceny. Dużą zaletą jest też bardzo krótki czas wykonania i montażu budynku, który w przypadku hali o powierzchni 1000 m² wynosi jeden tydzień. Jest to możliwe dzięki prefabrykacji zarówno stalowej ramy hali, jak i okładziny izolującej.

Co jeszcze? Ocieplane hale Thermohall™ można dowolnie modyfikować, rozbudowywać i przenosić, bez szkody dla bryły budynku i mając pewność, że pozostaną dopasowane do naszych aktualnych potrzebna każdym etapie użytkowania.

Powyższe pytania tworzą podręczna „listę kontrolną”, która pomoże ustalić jaka hala ocieplana najlepiej spełni Wasze wymagania. Lista pozwoli też sprawdzić, czy otrzymane oferty cenowe rzeczywiście obejmują wszystkie niezbędne elementy.

Dla ułatwienia, przygotowaliśmy dla was mały formularz z zestawieniem wszystkich pytań, dostępny do pobrania i wydruku.

Pobierz listę kontrolną „Jak dobrze wybrać halę ocieplaną”

Jeśli podczas lektury pojawiły się jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy – dzwońcie na numer 71 72 30 307 lub piszcie na adres info@rubbpolska.pl. Możecie również porozmawiać z nami na Facebooku.

Pierwsza część poradnika: Jak dobrze wybrać halę ocieplaną? Poradnik – cz. I