Konstrukcja hali – jakie ma znaczenie?

Hale ocieplane tworzone dla różnego rodzaju branży oraz firm, mogą różnić się specyfiką swojego wykonania. Dotyczy to nie tylko ich konstrukcji, dostępnych udogodnień, ale przede wszystkim materiału, z którego są wykonywane. Obecnie na rynku można spotkać hale stalowe oraz aluminiowe.

Wybór konkretnej technologii do postawienia tego rodzaju obiektu zależy od wielu czynników. Zaliczają się do nich przede wszystkim: przeznaczenie hali, sposób jej użytkowania, kwestie ekonomiczne oraz czas realizacji. W zależności od tych aspektów, a często również od formalności, zależy wybór materiału, na który decydują się poszczególne firmy do postawienia własnej hali.

Często pojawiające się pytanie dotyczy tego, czy lepsza będzie hala stalowa czy aluminiowa. Warto poznać właściwości obu tych materiałów, żeby zrozumieć zasadnicze różnice pomiędzy nimi.

Widok na płytę lotniska z wnętrza ocieplanego hangaru Rubb.

Aluminium czy stal – z czego najlepiej wykonać halę?

Zarówno aluminium, jak i stal jako materiały do wykonywania hal, mają swoich zwolenników i przeciwników. Wszystkie hale, które oddajemy do użytku naszym klientom wykonane są z certyfikowanej, galwanizowanej ogniowo stali. Materiał ten wyróżnia się bowiem takimi właściwościami, których nie posiada aluminium.

Podstawową, a jednocześnie najważniejszą korzyścią, wynikającą z budowy hali ze stali jest jej wytrzymałość. Co ważne, stal jest bardziej odporna na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w różnych branżach. Z kolei halę aluminiową można przytwierdzić do utwardzonej powierzchni. Hale wykonane z aluminium zazwyczaj mają charakter tymczasowy, co może mieć swoje plus, jak i minusy. Wszystko zależy od przeznaczenia hali.

Obiekty wykonane z galwanizowanej ogniowo stali są wyjątkowe twarde, odporne na korozję oraz ścieranie, dzięki czemu z powodzeniem nadadzą się na obiekty do wykorzystywania w różnym stylu.

Hala sportowa Rubb do rozgrywek i treningów.

Thermohall™ – sposób na ocieplenie hali

Oprócz materiału, z którego powstaje hala, równie ważny jest sposób jej ocieplenia. Do tej pory bardzo powszechne były blachy warstwowe czy płyty warstwowe.

Zupełnie nową i innowacyjną technologią jest Thermohall™, czyli nowoczesny sposób na ekologiczne, a jednoczesne skutecznie ocieplenie hal. W tym celu stosuje się poszycie z tkaniny PCV wypełnione wełną mineralną odpowiedniej grubości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz hali bez dodatkowego jej ogrzewania bądź chłodzenia. W rezultacie koszty utrzymania obiektu zmniejszą się nawet o połowę w skali roku.

Termohale marki Rubb różnią się jednak od tradycyjnych hal stalowych, chociażby wymaganiami dotyczącymi fundamentów. Dzięki temu budowa obiektu może trwać krócej i nie musi być uzależniona np. czasem wykonania fundamentów czy posadzki.
Obiekty wykonane w technologii Thermohall™ są obecnie wykorzystywane jako magazyny wyrobów i towarów wrażliwych na wilgoć i zmienną temperaturę, takich jak żywność, napoje, urządzenia i podzespoły elektroniczne, tkaniny, nawozy.